3
Lis

Biografia Henryki Krzywonos – Agnieszka Wiśniewska

Gatunek: Biografie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Biografia Henryki Krzywonos - Agnieszka WiśniewskaHenryka Krzywonos to kobieta, której między innymi Polska zawdzięcza wolność i uwolnienie się spod komunistycznego reżimu. W latach osiemdziesiątych odważnych nie brakowało, jednak tak wyrazistych postaci jak Krzywonos było niewiele. Nic więc dziwnego, że jej życiem zainteresowała się Agnieszka Wiśniewska współpracująca z „Krytyka Literacką”.

O ile starsze pokolenie dokładnie wie, kim jest Henryka Krzywonos, tak młodsze, które przyszło na świat po dokonaniach Solidarności na jej temat wie niewiele lub nic. I to było motorem napędowym Wiśniewskiej. Przedstawić Krzywonos jako prawdziwą bohaterkę – dla wielu wzór do naśladowania. Tak też się stało i 31 sierpnia odbyła się premiera książki „Duża Solidarność, mała solidarność. Biografia Henryki Krzywonos”. Data nieprzypadkowa, tego dnia obchodzona była okrągła, trzydziesta rocznica porozumień sierpniowych.

W czasach, kiedy tak bardzo brak nam autorytetów i ludzi przypominających bohaterów z książek, kiedy już brak nam ideałów, postać Krzywonos wydaje się jakby z innej rzeczywistości. Jej odwaga była przyczyną gorzkich konsekwencji, mimo to nie ustawała, a nawet rosła w siłę. A jeszcze w 1980 roku Krzywonos była nikomu nie znaną motorniczą. Hasło „Ten tramwaj dalej nie jedzie” uczyniło ją wielką. Najpierw zaangażowała się w strajki, potem w cały związek i tak trwa do tej pory. Społecznica z wielkim sercem.

Szukając bohaterów warto sięgnąć po książkę Agnieszki Wiśniewskiej. Od 17 września będzie ona ogólnie dostępna w dużych sieciach księgarskich.

Tagi:

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza