3
Lis

Żołnierka – Valerie Zenatti

Gatunek: Literatura piękna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Pozycja ta pojawiła się na rynku kilka lat temu. Szczególnie polecam ją młodzieży licealnej, która nie bardzo wie, co chciałaby robić po maturze, a po drugie ma bardzo luźny stosunek do swojego państwa i nie szczególnie przejmuje się obowiązkami, jakie nakłada na niego bycie pełnoletnim obywatelem naszego państwa.

Żołnierka” to spisane przez autorkę przeżycia, które wydarzyły się, kiedy służyła ona w izraelskiej armii. Każdy Izraelczyk, który ukończył osiemnaście lat bez względu na płeć musi odsłużyć swoje w armii. Mężczyźni zostają wcieleni na trzy, a kobiety na dwa lata. I nie ma znaczenia, czy masz już zdane egzaminy na studia, czy znalazłeś pracę, po osiemnastych urodzinach musisz zgłosić się do komisji uzupełnień. Ukończenie osiemnastu lat w Izraelu to znaczy oddać ojczyźnie dwa najpiękniejsze lata swojego życia. Zostaje się numerem, nosi się mundur, słucha rozkazów i uczy władania bronią – to opis, jaki możemy przeczytać na odwrocie książki.

Valerie Zenatti jest z urodzenia Francuzką i jako nastolatka przybyła z rodzicami do Izraela, a mimo to, podobnie jak jej koledzy i koleżanki, nie przeklinają swojego losu i nie próbują się wykręcić od takiej kolei rzeczy. Nie znaczy to, że sama Valerie uważa zawłaszczanie Palestyny za coś oczywistego, a jej mieszkańców za wrogów i ludzi, których trzeba wyeliminować, by naród izraelski w końcu poczuł się w swojej ojczyźnie bezpieczny. Dziewczyna jest rozdarta, kiedy np. musi rewidować arabki, bo wie, jakie to może być dla nich upokarzające, a z drugiej strony wie, że musi zapewnić bezpieczeństwo swoim rodakom, marzy też o tym, by konflikt w końcu się zakończył.

Tagi:

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza