3
Lis

Wyznania gejszy – Arthur Golden

Gatunek: Literatura piękna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Wyznania gejszy - Artur GuldenOpowieść o kopciuszku z orientalnej krainy, gdzie nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, mimo heroicznej walki o miłość.

Historia osadzona w realiach odległej Japonii, uczy tamtejszej kultury i obyczajów, całkowicie niezrozumiałych, ale bardzo intrygujących. Czytelnik ma możliwość zagłębienia się w odczucia młodej gejszy, która mimo cierpienia, jakiego doświadcza stając się gejszą, szanuje tę tradycję.

Z braku pieniędzy ojciec sprzedaje dwie córki. Starsza trafia do domu publicznego, młodsza do domu gejsz. Tak rozpoczyna się historia Chiyo – najsłynniejszej gejszy w Kyoto. Jednak zanim do tego doszło dziewczynka była bita, poniżana i wykorzystywana przez inne gejsze, wielokrotnie próbowała uciec. Dopiero po spotkaniu z Prezesem, który jako jedyny okazał jej odrobinę życzliwości, postanawia zostać gejszą. Miłość do mężczyzny doprowadziła do narodzenia się Sayuri – doskonałej gejszy i artystki, która do perfekcji opanowała sztukę parzenia herbaty, podawania sake i konwersacji. To właśnie te umiejętności decydują o byciu dobrą gejszą. Sława, jaką zyskała Sayuri, wcale nie zbliżyła jej do ukochanego. W życiu, jakie prowadzi, nie ma bowiem miejsca na miłość, ponieważ sztuka wymaga całkowitego poświęcenia.

Wyznania gejszy” na zawsze zapadają w pamięć. Wzruszająca i bulwersująca opowieść pozwala przenieść się do świata, tak kompletnie innego od naszego. Arthur Golden nie boi się szokować. Część poświęcona mizuage wprawia w osłupienie. Kilku starszy mężczyzn licytuje się o możliwość zapłacenia za odebranie Chiyo dziewictwa. Rytuał ten uczyni ją pełnoprawną gejszą. Ceremonia, która dziwi, oburza, a nawet gorszy, stanowiła element japońskiej kultury.

Książka jest bogatym, dosadnym i niezwykle barwnym opisem kultury Dalekiego Wschodu. Pozwala czytelnikowi poznać egzotyczny charakter świata Kraju Kwitnącej Wiśni, którego symbolem są gejsze, poprzez wyznania inteligentnej i uzdolnionej kobiety, a nie jak często kojarzone są gejsze – luksusowej prostytutki.

Tagi:

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza