4
Lis

Nie każ mi myśleć! – Steve Krug

Gatunek: Książki informatyczne, Poradniki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Nie każ mi myśleć

Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie II„, Steve Krug

Steve Krug napisał świetny podręcznik funkcjonalności stron internetowych. Jeżeli masz cokolwiek wspólnego z tworzeniem witryn, powinieneś zainteresować się „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych”. To książka zawierająca konkretną porcję bardzo przydatnej wiedzy.

Tytuł książki, a także jej podtytuł, są bardzo trafne. Sztuka projektowania przyjaznej użytkownikowi witryny polega na takim jej zbudowaniu, aby internauta podczas korzystania z niej nie musiał się zbyt dużo zastanawiać. Wszystko musi być intuicyjne, bezproblemowe. Z kolei określenie „życiowe” w podtytule doskonale określa podejście Kruga do tematu. Nie jest on rozgadanym nudziarzem, nie jest zawiłym akademikiem – swoją wiedzę przekazuje w sposób bardzo przejrzysty i zrozumiały.

Większość rzeczy, o których pisze Krug, to tak naprawdę truizmy, dobrze znane każdemu projektantowi stron. Jednak problem jest taki, iż wielu twórców witryn zapomniało o tym, jak ważne są te podstawowe zasady. Drug rzecz, że czasami pamiętamy o istotności danego elementu, ale nie pamiętamy, z czego ona wynika. Funkcjonalność strony zaś to złożona sztuka, jak pisze autor, i często nie ma w niej jednoznacznych odpowiedzi. W większości sytuacji nie można działać według schematu – decyzje trzeba podejmować samodzielnie, ważąc wszystkie argumenty za i przeciw.

„Nie każ mi myśleć!” warto przeczytać nawet, jeśli siedzi się w branży od dłuższego czasu. To dobry sposób na uporządkowanie wiedzy. Warto też mieć książkę na swojej półce i wracać do niej od czasu do czasu, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady architektury informacji.

Tagi:

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza