3
Lis

Czarownik Iwanow – Andrzej Pilipiuk

Gatunek: Fantastyka

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Czarownik IwanowKsiążka, a jaśniej zbiór opowiadań „Czarownik Iwanow” jest drugą z cyklu o Jakubie Wędrowyczu, składa się ona z kilku krótkich opowiadań, oraz tytułowej powieści. Książka ta, przenosi nas we wspaniały świat literatury fantastycznej.
Pilipiuk wymyślił Jakuba Wędrowycza i spisał jego dzieje. Jest on głównym bohaterem powieści, jest kontrowersyjną, a zarazem barwną osobą wcielającą się w bimbrownika, kłusownika, szamana, ale przede wszystkim jest egzorcystą amatorem.

Pierwsze opowiadanie „Hiena” pozwala nam zapoznać się z tym, co przyniesie nam czytanie tej lektury, oraz poznać głównego bohatera, jego znajomych, jak również ich codzienne zajęcia, czyli picie bimbru, droczenie się z miejscowymi władzami oraz rozkopywaniu grobów na starych cmentarzach w celu, jak twierdzą bohaterowie, walki z wampirami.

Akcja powieści koncentruje się wokół zbliżającego się do wioski niebezpieczeństwa, a mianowicie, co 100 lat powraca do niej bardzo niebezpieczny, wyklęty przez Watykan czarownik Iwanow, wysłannik pogańskiego boga, przedstawianego pod postacią białego niedźwiedzia. Ów przybysz za zadanie ma dokonanie rytuału, w wyniku którego świat nawiedzi plaga nieszczęść. Do walki z nim przydzielony zostaje uzdolniony, młody egzorcysta, którego zadaniem jest zniszczenie posągu. Nie udaje mu się jednak uniknąć starcia z wrogiem, wtedy do akcji wkracza Wędrowycz. Jakby tego było mało pojawiają się też problemy z wampirami oraz ze studentką Moniką, która pisze prace o słynnym egzorcyście. Wciąga nas to jeszcze bardziej w świat magii.

Główny wątek wielokrotnie przerywany jest scenami z życia bohatera, co pozwala nam lepiej poznać tę postać. Dzięki temu dowiadujemy się więcej o Jakubie, który czasem wspomina własne zbrodnie wojenne, od których jeży się nam włos na głowie.

Pozostałe opowiadania są bardziej surrealistyczne, które opowiadają o spotkaniu głównego bohatera z groźnym gadem, o kłopotach, jakie napotyka w życiu mieszczucha, oraz o próbie porwania Jakuba za życia do piekła.

Książka ta powinna niewątpliwie zostać uznana za klasykę polskiej literatury fantastycznej.

Tagi:,

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza