Tytuł: „Czarne dziury i Wszechświat”
Autor: Igor Nowikow
Data wydania: 1998
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Książka ta poświęcona jest najbardziej niezwykłym i tajemniczym obiektom we Wszechświecie, jakimi są czarne dziury. Obiekty te są pułapkami dla każdej znajdującej się w ich pobliżu materii – zarówno dla małych cząstek, światła, jak i obiektów o dużych masach, np. dla planet i gwiazd. Istnieją teorie na temat tego, że materia ta może być uwalniana „po drugiej stronie” i że czarne dziury mogą być tunelami do innych wymiarów.

Teorii na temat czarnych dziur jest wiele, a autor książki, Igor Nowikow będący dyrektorem Centrum Astrofizyki Teoretycznej w Kopenhadze, wyjaśnia nam w przystępny sposób jaka jest tajemnica ich działania – czym są czarne dziury, dlaczego pochłaniają wszystko wokół nich i co może się dziać z materią pochłoniętą przez nie. Czarne dziury mogą się również łączyć i przybierać na sile oddziaływania.

Książka „Czarne dziury i Wszechświat” napisana jest w dość łatwy sposób, bez użycia trudnego specjalistycznego języka ani matematycznych wzorów. Dzięki temu nawet osoba, dla której fizyka nie jest i nigdy nie była mocną stroną, nie powinna mieć większych problemów z jej zrozumieniem. Pomaga w tym również odwołanie się do doświadczeń z codziennego życia.

Myślę, że osób zainteresowanych tematyką astronomii nie trzeba przekonywać do tego, że warto zapoznać się z omawianą książką, tym bardziej że czyta się ją dość szybko i przyjemnie.

Dodaj komentarz

Imię (*)
Adres strony
Treść komentarza